> Trimble-greenseeker-jako-podstawowe

Trimble GreenSeeker jako podstawowe narzędzie w gospodarstwie

Data utworzenia: 02-12-2014

Przedstawiamy dla Państwa kolejny artykuł na temat rozwiazań rolnictwa precyzyjnego.

 

W dzisiejszym rolnictwie na największe nakłady (40-60%) składają się nawozy oraz środki ochrony roślin. Trimble GreenSeeker jest narzędziem pozwalającym na dokładne aplikowanie nawozów azotowych, regulatorów wzrostu oraz wspomagającym desykację roślin. 

 

Trimble GreenSeeker

 

GreenSeeker bada aktywność roślin (proces fotosyntezy) oraz stopień pokrycia pola rośliną przy pomocy czujników wysyłających wiązkę podczerwieni i analizuje ilość odbitej wiązki. Jako że aktywność procesu fotosyntezy w każdej części pola może być różna, GreenSeeker bada te różnice i tworzy mapę zapotrzebowania na azot w danym miejscu pola przy pomocy indeksu NDVI. Wartości te przesyłane są na komputer, który steruje pracą rozsiewacza lub opryskiwacza aplikując odpowiednie dawki nawozu azotowego. GreenSeeker może pracować zarówno w dzień jak i w nocy. Czujniki znajdują się pionowo, nad samą rośliną to pozwala na bardzo dokładny pomiar i precyzyjne ustalenie dawki nawozu. Dzięki temu oszczędzamy nawozy oraz precyzyjnie trafiamy w potrzeby roślin.

 

GreenSeeker wykorzystywany jest od wiosny 2014 w jednym z gospodarstw w powiecie Giżyckim (Warmińsko-Mazurskie) o łącznej pow. ok. 500 ha. W gospodarstwie wykorzystywane są wszelkie elementy rolnictwa precyzyjnego marki Trimble dostarczone przez firmę Polski Farmer.  Zamontowany jest na przednim TUZ ciągnika Fendt 822 Favorit i steruję w czasie rzeczywistym dawką nawozu, który jest rozrzucany przez rozsiewacz SULKY X54 z sterownikiem VISION. Aby było to możliwe w ciągniku zamontowano także zintegrowany panel Trimble FmX 1000 z opcją sterowania dawką nawozu. Aby jeszcze bardziej uskutecznić precyzje rozrzucanych nawozów Fendt dostał nową kierownice, został wyposażony w system prowadzenia równoległego Trimble Ez-Pilot, oraz dostarczone drogą radiową poprawki RTK pozwalające osiągnąć precyzje prowadzenie 2,5 cm! Dodatkowo właściciel może na bieżąco przesyłać zadania operatorowi, sprawdzać jego pozycję, a natychmiast po zakończonej pracy sprawdzić jak wygląda mapa wigoru roślin, ile zostało wysiane nawozu oraz jaka była wydajność pracy dzięki zainstalowaniu systemu Connected Farm oraz oprogramowaniu Farm Works Maping.

 

W gospodarstwie w tym roku GreenSekera stosowano do precyzyjnego rozsiewu nawozów azotowych. Jak wynika z danych zebranych z sensora oraz rozsiewacza, rolnik podczas rozsiewania drugiej dawki Saletry zaoszczędził średni 20 kg/ha !!! 

 

Trimble GreenSeeker

 

 

Trimble GreenSeeker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkową zaletą jaką zauważył rolnik jest zmniejszenie zużycia paliwa podczas omłotu oraz zwiększenie parametrów jakościowych plonu.

W dobie coraz większego zapotrzebowania na świecie na żywność Polscy rolnicy, aby być liczącym na świecie graczem, muszą używać innowacyjnych rozwiązań i tak jak kiedyś w gospodarstwie podstawowym narzędziem był pług, tak w przyszłości będą skanery roślin tj. GreenSeeker .

 

Technologie jutra należy stosować już dziś!