> Pokaz-trimble-w-gospodarstwie

Pokaz Trimble w gospodarstwie wdrożeniowym na Mazurach

Data utworzenia: 29-05-2015

Polski Farmer 22 kwietnia 2015 roku zorganizował pokaz w Gospodarstwie Rolno-Hodowlanym, Pana Edwarda Przyłuckiego w Brożówce na Mazurach dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Gospodarstwo pełni rolę gospodarstwa wdrożeniowego firmy Polski Farmer i posiada pełny asortyment firmy Trimble. Podczas pokazu zostały zaprezentowane rozwiązania rolnictwa precyzyjnego jedenego z światowych liderów - Trimble oraz przepiękne, turystyczne zaplecze gospodarstwa Państwa Przyłuckich.

 

W gospodarstwie zostały przedstawione ze strony technicznej m.in. parametry nawigacji do jazdy równoległej Trimble®FMX, Trimble®TMX, Trimble®CFX-750 poprzez współdziałanie z systemami wspomagania jazdy np. przenośnym Trimble®Ez-Pilotem i autopilotem Trimble®Autopilot™, które dokładnie wykonają podstawowe zabiegi agrotechniczne takie jak np. siew.  Aby osiągnąć jak najwyższą dokładność gospodarstwo Państwa Przyłuckich, posiada stację bazową o dokładności 2,5 cm. Stacja bazowa ze względu na ukształtowanie terenu i odległość pól odbiera i przekazuje sygnał korekcyjny CenterPoint™ RTK ( 2,5 cm dokładności) o 2 rodzajach zasięgu;  radiowym do 13 km oraz komórkowym do 50 km w linii prostej. Firma Trimble w swoim asortymencie posiada również inne dostępne sygnały korekcyjne, które są dostarczane satelitarnie: CenterPoint™ RTX™ - dokładność 3,8 cm (absolutna), OminiSTAR®G2 - 8-10 cm pass-to-pass, OminiSTAR®HP – 5-10 cm, OminiSTAR®XP – 8-10 cm, OminiSTAR®VBS – mniej niż jeden metr lub sygnał EGNOS 15-20 cm pass-to-pass/ 50 cm powtarzalna, który odbiera każda nawigacja Trimble poprzez wbudowany zintegrowany odbiornik GNNS (GPS+GLONASS).
 
Kolejnym ważnym aspektem, który poruszono na pokazie jest zastosowanie środków ochrony roślin. Aby ochronić płody rolne przed chwastami i szkodnikami, Polski Rolnik jest zmuszony do zastosowania znacznie kosztownych, ale skutecznych herbicydów, insektycydów i fungicydów, które w obecnym czasie są zmorą wszystkich producentów, dlatego aby zaoszczędzić na nakładach Pan Przyłucki posiada system kontroli aplikacji tzw. Trimble®Field-IQ™. 
 
Trimble®Field-IQ™ jest prostym w obsłudze systemem, który ma za zadanie automatycznie sterować sekcjami, wysięgnikiem oraz zmieniać dawkę aplikowanego środka przez co zapobiega nakładaniu się pestycydów, ale też i ziarna ponieważ ten system może być zainstalowany w siewnikach przy punktowym wysiewie ziarna np. kukurydzy. Kolejną zaletą, która może przekonać kolejnych rolników do zastosowania kontroli sekcji jest kompatybilność systemu Trimble® Field-IQ™ z większością powszechnych opryskiwaczy, starszych i nowszych modeli, marek John Deere, Kreveland, Bury, Hardi, Krukowiak, Amazone. Jest to dość kluczowy aspekt ponieważ wielu potencjalnych klientów uważa, że nie stać go na ten system ponieważ musi dokonać zakupu nowego opryskiwacza, albo nowszego modelu. O nie nic z tych rzeczy ponieważ te systemy są po to, aby zminimalizować koszty, a nie je powiększać.
 
Podczas żniw warto zaznaczyć wielkość i jakość plonów zbieranych na danej działce, można dokonać tych pomiarów za pomocą  monitoringu plonu. Dzięki temu rozwiązaniu można śledzić wydajność odmian, wilgotności, skontrolować transport, ustawić automatyczność szerokość cięcia, a później po zebraniu danych można przeprowadzić analizę plonów w biurze. Właściciel może zbierać, udostępniać i zarządzać danymi oraz rozdysponowywać prace za pomocą oprogramowania Connected Farm. Właściciel gospodarstwa dostęp do informacji może uzyskać za pomocą display Trimble®FMX, Trimble®FMX Plus, Trimble®TMX, komputera, tabletu i smartfonu. Ponadto pracujące na tym samym polu ciągniki za pomocą tego oprogramowania, mogą komunikować się ze sobą i przekazywać sobie zadania.
 
Dzięki rozwiązaniom rolnictwa precyzyjnego można zyskać wiele korzyści, które przenoszą się na podstawowe czynniki produkcji. Warto też o tym pamiętać, że jeżeli na pierwszym etapie oszczędnie i precyzyjnie wyprodukujemy dobrej jakości plony uzyskamy po sprzedaży i kalkulacji upragniony zysk.
 
Studenci w gospodarstwie mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi osiągnięciami techniki rolniczej, które w przyszłości z powodzeniem mogą zastosować w rodzinnych gospodarstwach. Polski Farmer pragnie podziękować za przybycie i udział w pokazie dla wszystkich uczestników, a przede wszystkim dla Państwa Przyłuckich, właścicieli Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Brożówce za gościnę i godne prezentowanie naszej firmy. Zainteresowanych czytelników artykułu informujemy, że możemy zorganizować pokaz rozwiązań rolnictwa precyzyjnego firmy Trimble dla większej liczby osób, gdzie chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
 
traktor
 
traktor
 
traktor