> Nowe-technologie-w-niskiej-cenie

Nowe technologie w niskiej cenie.

Data utworzenia: 17-02-2014

W ostatnich latach światowe rolnictwo przeżywa intensyfikację nowych technologii, stosowanych dotąd w wojskowości czy podboju kosmosu. Rolnicy w rozwiniętych krajach używają urządzeń do pozycjonowania maszyn, aplikacji środków ochrony roślin, nawożenia czy zarządzania całym parkiem maszynowym, aby osiągnąć optymalizacje nakładów, skrócenie czasu prac polowych, poprawę komfortu i dokładności pracy.

 

Wiele dużych gospodarstw w Polsce stosuje nowe technologie osiągając konkretne korzyści gdyż zwrot nakładów odbywa się w ciągu 1-2 lat. Zwykło się uważać, że nowoczesne technologie są domeną dużych gospodarstw, tymczasem korzyści mogą odnosić także gospodarstwa rodzinne, co jest możliwe poprzez właściwy dobór urządzeń oraz etapowe wdrażanie technologii.

 

Jednym z urządzeń nadających się do zastosowania w niedużych gospodarstwach jest GreenSeeker Handheld (GS) firmy Trimble, dający możliwość obiektywnej oceny stanu roślin uprawnych. GS jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy z wys. 50-120cm wycelować w łan a następnie odczytać wskaźnik na wyświetlaczu. Po naciśnięciu spustu GS czujnik włącza się, emitując krótką serię światła frakcji czerwieni i bliskiej podczerwieni a następnie mierzy ilość światła odbitego od rośliny. Ilość powracającego światła jest bezpośrednim wskaźnikiem wigoru rośliny a czujnik wyświetla wartość (tzw. NDVI) na ekranie LCD w zakresie od 0.00 to 0.99. Im wyższa wartość wskaźnika tym zdrowszy i lepiej zapowiadający się plon. Niższe wskazanie oznacza miejsca gdzie okrywa roślinna jest mniej intensywna a rośliny cechują się niższym wigorem. Aby wyrównać plonowanie na całym polu wystarczy wtedy zmieniać dozowanie N w taki sposób, aby wyższe dawki podawać w miejscach o obniżonym wskaźniku. Przy braku odpowiednich urządzeń do zmiennego nawożenia, można to osiągnąć np. poprzez zmianę prędkości jazdy ciągnika.

 

Szybko po wdrożeniu odkryto nowe możliwości, jakie daje GS nie tylko w zakresie nawożenia, ale też desykacji roślin uprawnych (im niższy wskaźnik tym mniej potrzeba desykantu), dawkowania pestycydów na zwalczanych powierzchniach, miedz, pól uprawnych, sadów, torów kolejowych oraz innych miejsc wymagających totalnej walki z chwastami. GS znalazł również zastosowanie przy prowadzeniu trawników przydomowych, pól golfowych, obszarów zielonych łąk, pastwisk czy parków.

 

Innym urządzeniem, przeznaczonym dla niedużych gospodarstw rolnych jest EZ-Guide 250 (EZG) firmy Trimble. EZG pozwala operatorom ciągników, opryskiwaczy, czy kombajnów na wykonywanie zabiegów w sposób łatwy i powtarzalny, co prowadzi do oszczędności paliwa, wykorzystania pełnej szerokości roboczej maszyn a w efekcie zmniejszenie nakładów na produkcję rolną. Słaba widoczność (praca po zmroku albo w łanie rzepaku) nie stanowi żadnego problemu. EZG posiada 4.3”, kolorowy monitor LCD zapewniający orientację w czasie rzeczywistym położenia maszyny względem poprzednich przejazdów. Dzięki temu można np. wykonywać zabiegi uprawowe bez konieczności ciasnych uwroci, gdyż operator może wjeżdżać, w co drugi przejazd. EZG posiada spory zakres wyposażenia jak np. 15 diodowy system naprowadzania, kolorowy wyświetlacz z grafiką prowadzenia, dowolny styl prowadzenia (także po krzywych), zaawansowany filtr pozwalający pracować tam gdzie sygnał satelitarny jest zakłócony (np. wysokie drzewa, zabudowania), wbudowany odbiornik GPS, dzięki czemu jedno urządzenie może obsługiwać kilka maszyn, zintegrowaną antenę oraz port USB pozwalający na zapis dziennej pracy na mapach pola
w domowym komputerze.

 

GS i EZG to przykłady urządzeń sprawiających, że praca na roli jest bardziej profesjonalna, komfortowa i przynosi lepsze efekty niż praca w trybie konwencjonalnym. Plan inwestowania w nowe technologie może być rozłożony w czasie tak, aby nie nadszarpnąć budżetu gospodarstwa. Rolnictwo zmienia się bardzo szybko i ten, kto nie wprowadza nowości w gospodarowaniu z czasem ponosi coraz wyższe koszty produkcji i przegrywa w konkurencji z innymi, nowocześniejszymi
i tańszymi producentami rolnymi w kraju i za granicą.